Вишиванка: мова твого краю
Мова, яку розуміє тільки серце Полісся
А ми продовжуємо подорожувати нашою країною і сьогодні завітаємо до Полісся - етнографічного регіону на півночі України, що охоплює сучасну Волинську, Рівненську, Житомирську області та частини сусідніх областей. Історично склалося так, що географічні особливості Полісся — густі ліси та болота — стали природним бар’єром, який захищав місцеве населення від сильних зовнішніх впливів. Завдяки цьому поліщуки змогли зберегти свою самобутню культуру, зокрема, багаті традиції вишивання. І саме тут, серед цієї незайманої краси, ми знайдемо справжню перлину – вишиванку Полісся!
Традиції, вишиті поколіннями
З-поміж інших українських регіонів поліський стиль вишивнок впізнаваний за кількома найвідомішими ознаками, про які хотілося б розповісти детальніше. Одна з найхарактерніших ознак – це матеріал сорочки. Поліські вишиванки традиційно виконуювались на якісному лляному полотні або конопляному, що робило їх особливо міцними та довговічними. Також полотно для сорочки не вибілювали до кінця. Завдяки цьому воно зберігало природний колір і текстуру, що надавало вишивці особливого шарму. З кожним пранням сорочка ставала більш м’якою і приємною до тіла. Для економії дорогого полотна жінки використовували деякі хитрощі. Наприклад, вони поєднували грубішу і тоншу тканини, що мало назву «з підставою». А сама вишивка виконувалася шовковими, лляними чи вовняними нитками. Для оздоби майстрині використовували бісер, стеклярус, дорогоцінне каміння і навіть перли. Однією з найхарактерніших технік поліської вишивки є занизування. Занизування – це традиційна поліська техніка вишивки, яка надавала поліським сорочкам неповторного вигляду. Шляхом прокладання нитки зигзагоподібними рухами під тканиною майстрині створювали рельєфні, щільні візерунки, які прикрашали коміри, рукави та подоли. Часто занизування поєднували з іншими техніками, що робило вишивку ще багатшою та вишуканішою.
Поліські вишиванки, крім матеріалів, вирізняються також своїми фасонами, які протягом століть формувалися під впливом природних умов, способу життя та естетичних уподобань поліщуків. Відмінною ознакою жіночих сорочок є густо зібрані стоячі коміри, які часто оздоблювався вишивкою. Та широкі рукави, які шили «дзвіночками» та збирали в складки біля зап'ястя. Це не лише надавало сорочці об'єму, але й було практичним: з такими рукавами було зручно працювати. Довжина сорочки, як правило, сягала середини стегна. Чоловічі сорочки були простішими за фасоном, ніж жіночі.
В залежності від регіону вишивка по сорочці змінювала своє розташування. На Північному Поліссі майстрині прикрашали як полички, так і рукава сорочок. У Західній частині Полісся вишивка частіше зосереджувалася лише на рукавах, де переважали геометричні орнаменти. Волинські майстрині вишивали сорочки по всій довжині, а також додавали вишиті вставки нв рукавах. Оригінальною технікою відзначалася Чернігівщина, де використовували ажурну «розшивку», яка з’єднувала обидві частини сорочки.
Таємниці поліських орнаментів
Найдавніші орнаменти поліської вишивки – це геометричні фігури, які вкривали собою все поле рукава, такі як ромби, кола та спіралі, ламані та прямі лінії, які мали глибокий символічний зміст та виконували функцію коду, який передавав інформацію про світогляд та вірування древніх слов’ян. Наприклад, кола символізували сонце, спіралі – воду та вітер, ромби – родючість. Згодом у поліській вишивці почали з'являтися квіткові та рослинні мотиви, через які наші предки розповідали про життя, кохання та віру. Кожна рослина мала своє значення: дерево життя символізувало пам’ять роду, виноград – доброту та багатство, барвінок – пам’ять, дубове листя – чоловічу силу, калина – дівочу красу, дівоцтво, квіти калини – незайманість, ружа – сонце. Окремо хочеться виділити зображення розеток. Розетка – один з найпоширеніших і найдавніших орнаментів у вишивці, особливо в поліській. Вона являє собою стилізоване зображення квіток, найчастіше троянд, які передавали зв’язок неба та землі. Залежно від кількості пелюсток значення розетки змінювалось. Наприклад, п’ять пелюсток означали мовчання, шість – рівновагу та гармонію, сім – бездоганність і святість, а вісім – вічне життя. А ще мало значення, де вишиваються розетки. На грудях - символізують серце, душу людини, на рукавах - охороняють руки від негативної енергії, на подолі - захищають ноги від злих сил.
Мова кольорів
Поліська вишивка, незважаючи на свою багату символіку, вирізняється стриманою та гармонійною кольоровою гамою. Історично, червоний колір був домінуючим, іноді доповнювався чорним та синім.Червоний колір символізував життя, любов, радість, сонце. Також червоний колір оберігав від злих сил. Чорний колір вносив контраст та глибину в орнаменти. Він символізував землю, родючість, а також міг мати захисну функцію. Синій колір асоціювався з небом, водою, вічністю. Він символізував духовність, спокій та захист. Лише у 40-х роках ХХ століття поліська вишивка стає більш багатобарвною, але незважаючи на зміни, багато майстринь продовжували використовувати традиційну кольорову гаму, зберігаючи автентичність поліської вишивки.
Леся Українка і поліська вишиванка: нерозривний зв'язок
Леся Українка, чиє ім'я нерозривно пов'язане з українською культурою, мала особливу пристрасть до поліської вишивки. Виросла вона в родині, яка мала глибокі корені на Волині, що є частиною Полісся, де шанували народні традиції. Її мати, Олена Пчілка, була не лише письменницею, а й відомим збирачем фольклору, яка передала доньці любов до народного мистецтва. Сама Леся Українка не лише носила вишиванки, а й вишивала, створюючи власні унікальні орнаменти. Її творчість пронизана любов’ю до рідної землі, що знаходить відображення у поетичних образах вишитих сорочок. Сьогодні вишиванки Лесі Українки зберігаються як цінні реліквії в літературно-меморіальному музеї письменниці в Києві.
Кожна вишиванка – це маленька Україна, вишита любов'ю та вірою. Одягаючи її, ми не лише шануємо традиції, а й підкреслюємо свою приналежність до великої української родини. Бережімо наше культурне надбання і нехай вишиванка завжди нагадує нам про нашу ідентичність.
Традиційно пропонуємо спробувати свої сили і продемонструвати знання, взявши участь у вікторині "Вишиті історії Полісся".
Немає коментарів:
Дописати коментар